(23-1) Az epehólyag görcskészsége most a legintenzívebb, kevésbé csillapítható a fájdalom.

— 23 óra —

A vegetatív idegrendszer részéről a paraszimpatikus (nyugalmat, beépítést diktáló) funkciók kerülnek abszolút túlsúlyba. A szellemi és fizikai teljesítőképesség is rohamosan romlik. A test és a lélek egyaránt pihenésre vágyik.

Kisokos:
Az éjszakai alvászavarok az epehólyag működésének zavarára utalhatnak. Aki zsíros ételek után gyakran küzd hányingerrel, és különösen határozatlannak, vagy félénknek érzi magát, annak érdemes tennie valamit az epeműködés helyreállítása érdekében.

Javaslat:
A borsmenta tea segít harmonizálni az epeműködést. A legjobb, ha friss mentaleveleket forrázz le, és a főzetet három-öt csészére osztva fogyasztja el a nap folyamán.

— 24 óra —

A fájdalmat kiváltó anyagok sokkal intenzívebben hatnak ilyenkor, tehát a fájdalom felerősödik, kevésbé csillapítható.

Kisokos:
A nők többségénél ilyenkor indul meg a szülés, az epegörcsök száma ekkor fokozódik, nő az infarktus és az agytrombózis kockázata.

(21-23) A “hármas melegítő” időszakában testünk és lelkünk nyugalomra, pihenésre vágyik, teljesítő képességünk erőteljesen csökken, ez a legpihentetőbb alvás ideje, tehát ne végezzünk se testi, se szellemi aktív tevékenységet igénylő munkát.

A hármas melegítő nem szerv, hanem azt a helyet jelöli, ahol testünk alsó-középső és felső részének szervei együttműködnek. Feladata, hogy a légzés, az evés és az ivás során a szervezetünkbe jutó, a tüdő és a gyomor által felvett energiákat a testünkbe irányítsa. Nem dohányzunk, nem étkezünk!

— 21 óra —

A szervezet felkészül az éjszakai pihenőre, a szervek legtöbb funkciója lelassul.

Kisokos:
A most elfogyasztott étel javarészt feldolgozatlan marad reggelig. Ez különösen a nehezebben emészthető ételekre, például a húsra és a sajtra vonatkozik.

— 22 óra —

Ha elalvás előtt gyakran érez hát- vagy fejfájást, akkor a szervezete hőháztartásával vannak problémák.
Ezt erősíti meg az is, ha gyakran kerül melankolikus hangulatba.

Javaslat:
A bodzavirágból főzött tea segít helyreállítani a hőháztartást. A teához készítsen naponta 6-15 g bodzavirágzatból és egy liter vízből teát, és addig forralja, míg kb. a víz 1/3-a el nem fő. Napközben folyamatosan kortyolja el több csészére osztva.

(19-21) A szívburok, a vérerek csúcsideje. A szervezet felkészül az éjszakai pihenésre, a szervek több funkciója lelassul, érzékeink kifinomulnak. Ha most vacsorázunk, azt már nem dolgozza fel szervezetünk, elraktározza reggelre.

— 19 óra —

A vese aktivitásának csúcspontja. A szívműködés kezd lassulni, a vérnyomás csökken.

Kisokos:
ha csak az orvos valamiért nem így rendeli, most nem szabad vérnyomáscsökkentő szert bevenni, mert lehet, hogy hatása túllő a célon, és szédülést idéz elő.

Javaslat:
Viszont a gyomorfekély elleni gyógyszer sokkal hatásosabb, ezért ilyenkor érdemes alkalmazni.

— 20 óra —

Az allergiaellenes, az asztmára felírt és a hangulatjavító gyógyszerek most fejtik ki maximális hatásukat, bevételük ekkor a legcélszerűbb, hiszen kisebb adagra lesz szükség, és ezzel csökkenthető a mellékhatás is.

Kisokos:
Esténként ingerült, és hallani sem akar arról, hogy odabújjon a párjához? Ez a vérkeringés gyengeségére utal. A keringési problémák emellett heves szívdobogásban, szédülésben és vérellátási zavarokban nyilvánulnak meg.

(17-19) Vesénk a legnagyobb tisztító munkában van, ezért ebben az időben ne terheljük tovább zsírral, cukorral, sóval és egyéb “mérgező” anyagokkal.

— 17 óra —

A fázósság és a késő délután a hát alsó részében érzett fájdalom gyenge veseműködésre utal. A probléma kiválthat szexuális kedvetlenséget, és félelemérzetet is okozhat.

Kisokos:
A vesék a kínai medicina szerint nemcsak a szervezet vízháztartásáért felelősek, hanem befolyásolják a libidót is.

Javaslat:
A talpmasszázs új energiával tölti fel a veséket. A talpunk közepén van a vesék reflexzónája. Igényeljük a folyadékot.

— 18 óra —

Vérnyomásunk csökken, szívműködésünk lassul, egy kicsit nem árt megpihenni munka közben. Ilyenkor érdemes elfogyasztani a könnyű vacsorát is. A légzés különösen intenzívvé válik.

Kisokos:
A haj és a köröm sokkal gyorsabban nő.

(15-17) A húgyhólyag dolgozik a legintenzívebben, ezért fogyasszunk bőségesen cukor és alkoholmentes (!) folyadékot. Mivel a kiválasztás során szervezetünk kiüríti a méreganyagokat, így ismét jó formába kerülünk, tehát ilyenkor lehet edzeni, tanulni, és dolgozni teljes intenzitással.

— 15 óra —

Ebben az időszakban legaktívabb az immunrendszer.  A hólyagműködés zavarai délután jelentkezhetnek fejfájás vagy a vállak közötti fájdalom formájában. További tünet lehet az is, hogy folyadékfogyasztástól függetlenül sokszor kell kimenni a mosdóba.

Kisokos:
Az árpa, a zeller, a spárga és a sütőtök segít helyreállítani a vizelet kiválasztási folyamatot.

— 16 óra —

A szellemi és fizikai kapacitás újabb csúcspontjához érkezik. A napi teendők java részén már mindenki túl van, de azért még képes valami újat alkotni, a sportban pedig győzelmet aratni.

Kisokos:
A kitartást igénylő sportágakat ilyenkor sokkal eredményesebben lehet űzni, és a tréning is most a leghatásosabb, és ekkor edzhető legaktívabban az immunrendszer.

Javaslat:
A savkötő gyógyszerek hatása is ilyenkor a legjobb.

(13-15) A vékonybél aktivitás miatt jelentősen fokozódik az epetermelés, megkönnyítve az elfogyasztott ebéd feldolgozását.

— 13 óra —

Az epehajtó szerek ekkor fejtik ki legaktívabban hatásukat.

Kisokos:
Ha nem dolgozik rendesen a vékonybél, egy könnyű ebéd után is úgy érezheti, teljesen fel van puffadva. A vékonybél működési zavarára pszichésen utalhat a folytonos elégedetlenség, akadékoskodás és a tennivalók közötti szétforgácsolódás.

Javaslat:
A salátafélékben, például a radicchióban, endíviában, cikóriában, illetve az articsókában lévő keserűanyagok kiegyensúlyozzák az energiát, és rendbe hozzák a vékonybél működését.

— 14 óra —

Minden energia az emésztőszervekben (leginkább a vékonybélben) koncentrálódik. Mivel a végtagok és a bőr vérkeringése csökken, a fájdalomérzékelés is csökken.

Kisokos:
A kora délután beadott helyi érzéstelenítők hatása tartósabb és intenzívebb, tehát ekkorra érdemes fogorvoshoz időpontot kérni. — Javaslat:  A hosszú távú emlékezet fokozódik, ilyenkor érdemes ismételni a délelőtt tanultakat: ez a házi feladat ideje!

(11-13) A szívciklus csúcspontjához közeledik, tehát legjobb idő a sportolásra.

— 11 óra —

A szívciklus csúcspontján a sportteljesítmény a legjobb. Ilyenkor érdemes kihasználni a lehetőséget egy kis testmozgásra, sportolásra, sétára.

Kisokos:
Gyenge szívműködés esetén az arc sápadt vagy túlságosan vörös.

— 12 óra —

Megemelkedik a gyomorsavtermelés, erősödik az éhségérzet, a szellemi teljesítőképesség zuhan, mert a szervezet az emésztésre összpontosít.

Kisokos:
Dél körül nyugtalan és szétszórt lehet, nem tud semmire odafigyelni. Sokszor rosszul alszik, és feledékenyebbnek érzi magát? Ha ilyen panaszai vannak, vegye alaposan szemügyre az arcbőrét. Gyenge szívműködés esetén az arc sápadt, esetleg túlságosan vörös.

(9-11) A lép, hasnyálmirigy aktív időszakában a testhőmérsékletünk optimális, az idegrendszer ilyenkor a legnyugodtabb, a pszichés teljesítőképesség is most a legmagasabb.

— 9 óra —

Lép és hasnyálmirigy órája. Ez az a  napszak amikor a szervezet a cukrot hatékonyan feldolgozza, ilyenkor együk a gyümölcsöket (glükóz), cukros dolgokat “büntetlenül”.

— 10 óra —

Könnyebben és gyorsabban sikerül megjegyezni mindent, ám délután feltétlenül ismételni kell a most elsajátítottakat, mert akkor tartósan rögzül.

Kisokos:
Ilyenkor a gyenge lépműködés megnyilvánulhat határozatlanságban, illetve a hasfájásban és emésztési problémákban is.

Javaslat:
A kínai orvoslás szerint a lépműködésre jó hatással van a főtt sárgarépa, az édesburgonya, a póréhagyma, a bárányhús, a csirkehús és a méz.
Problémák esetén viszont kerülni kell a zöld salátákat, a citrusféléket, a sót, a tejtermékeket és az étkezések alkalmával a túlzott folyadékfogyasztást.

(7-9) A gyomor leginkább terhelhető időszaka. Ekkor dolgozik leghatékonyabban, tehát bőséges vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag reggelit vegyünk magunkhoz.

— 7 óra —

Ez a vastagbél működésének ideje, a székletürítés most a legkönnyebb. Aki későbbre halasztja, annak a nap folyamán esetleg már több kellemetlensége lehet miatta. Pl.: fejfájás, csökkenhet a fizikai, szellemi teljesítőképessége, stb.

Kisokos:
Ha rendszeresen arra ébred sürgősen vécére kell mennie, vagy kora reggel hasmenése van, illetve rendellenes széklete az vastagbélproblémákra utal. Mivel a bélrendszer befolyásolja az immunrendszer működését is, érdemes időben kezelni a panaszokat.

Javaslat:
Az erős ételek erősítik a bélrendszert. A fehér színű zöldségek, a rizs és a friss gyömbér nagyon jó hatással vannak a bélműködésre.

— 8 óra —

Ilyenkor a legaktívabb a gyomor, ezért ez a reggeli legoptimálisabb időpontja. A védőoltások, illetve a daganatos betegeknél végzett kemoterápia és besugárzás mellékhatása ekkor a legkisebb.

Kisokos:
Aki reggelenként nem tud lenyelni egy falatot sem, annak gyenge a gyomorműködése. A lehetséges következmények: rossz emésztés, hányinger, hasfájás, puffadás.

Javaslat:
Fogyasszon el a nap folyamán két liter langyos gyógyteát, például hársfát, csipkebogyót vagy édesköményt. Kerülje a túlságosan zsíros, fűszeres és nehéz ételeket.

(5-7) Legaktívabb a vastagbél. Ez az egészséges székletürítés ideje. Megszabadítjuk szervezetünket a salakanyagban található mérgektől, így azok nem tudnak felszívódni és teljesítőképességünket csökkenteni.

— 5 óra —

Az uraknál ebben az időben még termelődik a férfi nemi hormon, ilyenkor a legnagyobb az erekciós készség. A mellékvesék kortikoszteroid-termelése is itt éri el csúcspontját, aki tehát a normális hormonális ingadozáshoz kíván igazodni, és szteroidokat kell szednie, az ekkor vegye be tablettáit, mert így idézi elő a legkevesebb mellékhatást.

— 6 óra —

Eljött a felkelés ideje: a vércukorszint és a szervezet anyagcsere folyamatai most már készen állnak a fizikai aktivitásra.

Kisokos:
A vércukorcsökkentő és a bétablokkoló hatású vérnyomáscsökkentő tabletták ekkor tudják maximális hatásukat kifejteni.

Figyelmeztetés:
A szervezet ilyenkor tolerálja legkevésbé az élvezeti szereket és a káros anyagokat: a reggeli kávé és cigaretta sokkal jobban szűkíti az ereket, a reggeli “feles” pedig sokkal magasabb véralkoholszintet eredményez, mint mondjuk szürkületkor.